1 Gram Altın =

Türk Lirası

1 AU = TRY

1 TRY = inf AU

1

Altın fiyatları insanların en çok merak ettiği konulardan biridir. Bu durum sadece yatırımcıları ilgilendiren konulardan biri değildir. Yatırımı bulunmayan kişilerin dahi altın fiyatları ile yakından ilgilendiği görülür. Çünkü ekonominin ilerleyişi hakkında döviz ve altın bizlere oldukça fazla fikir vermektedir. Altın fiyatlarını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Enflasyon miktarında görülen değişimler altın fiyatları üzerinden doğrudan etkili olacaktır. Ayrıca küresel krizlerde altın fiyatlarını etkileyen ilk unsurlardan biridir. Dünya genelinde 2019 senesinde görülen Covid 19 salgını çeşitli krizleri beraberinde getirmiştir. Bu durumun sonucunda dünya genelinde altın ve döviz kurlarında hızlı değişimler yaşanmıştır. Etkin şekilde altın üzerinde rol oynayan durumlardan birisi de Merkez Bankası değerleridir. Merkez Bankası tutumlarında görülen değişimler altın üzerinde de etkin rol oynar.

Altın fiyatlarının temeli gram ve ayar cinsine göre oluşturulur. 1 gram altın 2023 senesinin Ocak ayında bulunan dönemlere göre bakıldığında 1150 ile 1200 TL aralığında değişkenlik gösterir. Çeyrek altın ise 1800 ile 2100 TL aralığında görülmektedir. Cumhuriyet altını ise 7500 – 8200 TL aralığında bulunur. Aynı şekilde Reşat altını, tam altın gibi altınlarda bu fiyat bandına yakın olarak bulunmaktadır. Fiyatlar anlık ve sürekli değişim gösterdiği için sitemizde yer alan güncel bilgilerden fikir sahibi olabilirsiniz.

Altın

Altın en değerli yatırım araçlarından biridir. Altının insanlar arasında önemi oldukça fazladır. En güvenilir yatırım kaynaklarından biri olması nedeniyle bireyler tarafından yaygın şekilde tercih edilmektedir. Altın kısa vadede yerinde seyredebilirken uzun vadede baya değişim görülebilmektedir. Uzun vade beklenilmesi halinde ve sabredilmesi halinde altından daima kazanç sağlamak mümkün olacaktır. Altınlar, birçok türde ve çeşitte satışa sunulmaktadır.

En yaygın altın türü gram ve çeyrek altın olarak karşımıza çıkar. Gram altın isminden de anlaşılacağı üzere 1 gram olarak satışa sunulan altın türüdür. Altının aşırı değer kazanması nedeniyle insanların alım gücüne göre altın türleri çıkmıştır. Eski dönemde 1 gram altın pek bulunmuyorken altının aşırı değer kazanması 1 gramlık versiyonları ortaya çıkmıştır. Hatta nadir olsa da 0.5 gram altın satışı da görülmektedir. Yaygın şekilde kullanılan altın türlerinden diğer ise çeyrek altındır. Türk gelenek ve göreneklerine göre düğün, sünnet düğünü, kına gecesi gibi günlerde çeyrek altın takmak insanlar tarafından yaygın şekilde tercih edilir. Ayrıca çeyrek altının yatırım olarakta daha fazla rağbet gördüğüne şahit oluruz. Bu durumun temel sebebi bozdurma ve alım sırasında daha kolay olmasıdır. Örnek vermek gerekirse 1 külçe veya 1 kilo altın alan bir birey ihtiyaç halinde tüm altını bozdurması gerekecektir. Fakat 1 kiloya denk gelen miktarda çeyrek altın bulunduran birey ihtiyacı kadar bozdurma yapabilir. Aynı şekilde çok yüksek miktarları tek seferde bozdurmak kolay olmayabilir. Kuyumcularda belli nakit akışı olmaması halinde her kuyumcuda yüklü altın bozdurmak mümkün olmaz. Bu nedenle yüklü bozdurma işlemi sırasında genellikle kapalı çarşı gibi büyük merkezler tercih edilmektedir.

Altınlar dekoratif açıdan da oldukça kullanışlı ürünlerdir. Yatırımın haricinde takı ve aksesuar olarakta kullanılabilir. Mücevher, takı ve çeşitli aksesuarlar ile birlikte altının harmanlandığı durumlara rastlanır. Bilezik, beşi bir yerde ve çeşitli desenli altın türleri mücevher kategorisine dahildir. Bu tarz altınlar hem yatırım amaçlı temin edilirken ayrıca aksesuar olarakta kullanılmaktadır. Günümüzde kadınların birçoğu bilezik takarak aksesuar olarak hayatlarına devam ederler. Bilezik fiyatları da ayara göre veya diğer adıyla karata göre fiyatlandırılır. Ağırlık ve karata göre fiyat şekillendirilmesi söz konusu olacaktır. Kaç gram olduğuna göre fiyat değişikliği ortaya çıkacaktır. Ayrıca burma bilezik türlerinde işçilik fiyatı da eklenmektedir. Bilezikler genellikle 18 ayar, 22 ayar ve 24 ayar olarak görülmektedir.

Altın türü denince orta sınıf kullanılan altın türleri de bulunmaktadır. Bu altınlar çeyrek altının üst grubu olarak karşımıza çıkar. Yarım altın, tam altın, cumhuriyet altını, Reşat altını, ons altın gibi türler yüksek yatırımcılara hitap eder. Külçe ve türevi altınlar ileri seviye yatırım olması nedeniyle bu tarz altınları orta sınıf olarak değerlendirmek daha doğru olacaktır. Cumhuriyet altını ile genellikle Reşat altın, tam altın birbirine karıştırılmaktadır. Değerleri birbirine yakın olsa da ufak oynamalar görülecektir.

Anlık Altın

Anlık altın verilerine sitemiz üzerinden erişmeniz mümkündür. Sitemizde yer alan veriler kapalı çarşı ile paralellik gösterir. Çünkü platformumuzda yer alan anlık altın bilgileri Merkez Bankasından alınan veriler ile oluşmaktadır. Bu nedenle herhangi bir sapma yaşanmaz ve hata payı minimum seviyede görülür. Gönül rahatlığıyla ile sitemiz üzerinde yer alan anlık altın verileri ile işlem veya yatırım yapabilirsiniz. Sitemiz içerisinde sadece altın verileri bulunmaz. Aynı zamanda çeşitli döviz kurlarına ve gümüş fiyatlarına da erişim sağlayabilirsiniz. Yatırım yapmayı düşünmeyen bireylerde merak hissini gidermek için verileri takip edebilir. Ayrıca ekonominin nasıl ilerlediğini öğrenmek içinde altın fiyatları oldukça önemlidir. Örnek vermek gerekirse ticaret yapan bir bireyi ele alalım. Tekstil fiyatları ve maliyetler döviz kuruna ve altın fiyatlarına göre şekillenir. Bu nedenle altını veya doları olmayan kişilerde kurları öğrenmek zorundadır. Aynı şekilde bir market üzerinden örnek vermek gerekirse satılan gıdaların fiyatları döviz ile belirlenecektir. Çünkü günümüzde birçok gıda ürünü dış ülkelerden tedarik edilir. Dolar ve Euro gibi para birimlerinin artması doğal olarak maliyeti de yukarı çeker. Sonucunda ise daha yüksek fiyatlarla satma zorundalığı doğar. Bu nedenle yatırım yapmayan kişilerinde döviz ve altın fiyatlarını anlık takip etmesi gerekir.

Canlı Altın

Canlı altın fiyatları ve verilerine platformumuz üzerinden kolay şekilde erişebilirsiniz. Yatırım yapmadan önce güncel veriler sayesinde mağduriyet yaşamanız önlenir. Maalesef her site veya platform güncel bilgileri sunmaz. Bu nedenle toplu alımlarda veya satışlarda yüksek zararlar edebilirsiniz. Alım ve satım yapmadan önce güncel verileri analiz ederek hareket etmek mantıklı olacaktır. Canlı altın analizi yapabilir hatta grafiklere bakarak paritelerdeki değişimleri görebilirsiniz. Sitemizde yer alan bilgiler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verileri ile aynıdır.

Altın Kuru

Altın kuru insanlar tarafından fazla sayıda merak edilen konulardan biridir. Aynı şekilde dolar kuru da yaygın şekilde araştırılır. Genellikle dolar ve altın paralel şekilde artış gösterse de duruma göre ayrışmalar görülebilir. En yaygın kullanılan döviz birimleri genellikle Euro ve Dolar olarak karşımıza çıkar. Avrupa Birliği ülkelerinin büyük çoğunluğu Euro para birimini kullanmaktadır. Dolar birimi ise genellikle Amerika Birleşik Devletleri içerisinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Maalesef iki para birimi de şuan ki verilere dayanarak Türk Lirasına göre oldukça fazla değere sahiptir. 2023 senesinin ilk ayındaki verilere bakarak 1 Dolar ve 1 Euro tahmini 20 TL civarındadır. Buradan yola çıkarak paramızın 20 kat daha değersiz olduğunu görmek mümkün olacaktır. Dolayısıyla bu gibi farklılıklar alım gücünü doğrudan etkiler ve ekonomiyi buhrana sürükler. Altın ise günümüzde değerini sürekli artıran yatırım araçlarından biridir. Uzun vadede daima kâr getiren ve zarar etme riskinin neredeyse imkansız olduğu yatırım araçlarının başında gelir.