1 Euro =

Türk Lirası

1 EUR = TRY

1 TRY = inf EUR

3

Euro fiyatı her geçen gün değişkenlik göstermesi sebebiyle fazla merak edilen konulardan biridir. Sadece Euro sahibi olan kişilerin ilgilendiği durumlardan biri değildir. Euro fiyatının marketten alınan ekmekten içilen suya kadar etkisi bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse ekmeğin un ve çeşitli malzemeler ile yapılması yurtdışından alınan gıda ürünlerinin fiyatının artması dahi alım gücünü etkiler. Bu nedenle Dolar ve Euro fiyatı sadece yatırımcıları değil halkı da ilgilendirir. Euro’nun düşmesi ve artması ekonomi hakkında bizlere fikirler verir. Maalesef günümüzde bazı kişilerin “Euro birikimim yok aman banane” gibi düşüncelerine rastlanmaktadır. Bu düşünce oldukça büyük yanılgıların başında gelir. Euro ve Dolar gibi para birimleri ülke içerisinde yer alan kıyafetten, içeceğe, ayakkabıdan enflasyon oranına kadar her konuda bilgi vermektedir. Euro fiyatı 2023 senesinin ilk ayındaki verilere göre 20 TL olarak karşımıza çıkar. 1 Euro tahmini olarak 20.5 TL’ye denk şekilde bulunmaktadır. Bu fiyatlar yazımızın tarihine göre belirtilmiştir. İlerleyen yıllarda yazımızı okuyan kişiler çok daha farklı fiyat verileri ile karşılaşabilirler. Bu nedenle sitemizde yer alan anlık kurlar üzerinden bilgi almanız daha mantıklı olacaktır. Aksi halde yanılma payınız ortaya çıkabilir.

Euro

Euro para birimi dünya üzerinde en fazla kullanılan para birimlerinden biridir. Euro para birimi için genellikle Yüro, Oyro, Avro, Evro, Yuro gibi tabirler kullanılmaktadır. AB’nin yani Avrupa Birliği’nin para birimi olarak görülmektedir. Bu nedenle Avrupa Birliği ülkelerinin çoğunda Euro kullanımını görmek mümkündür. Fakat bazı ülkelerde Avrupa Birliği içerisinde yer aldığı için Euro kullanımı görülürken kendi yerel para birimlerinin de korunduğu görülebilir. Euro para birimi Almanya, İspanya, İtalya gibi ülkeler ile özdeşleşmiştir. Fakat Portekiz, Yunanistan, Fransa, Hollanda, Lüksemburg, Malta gibi ülkelerde de kullanılmaktadır. Yirmiden fazla ülkede Euro para biriminin kullanımı söz konusudur. Çeşitli otoritelerin yaptığı araştırmalara göre dünya genelinde 350 milyondan fazla kişinin Euro para birimini kullandığı görülmektedir.

Yapılan bir başka araştırmaya göre piyasa içerisinde bulunan Euro hacmi 1.5 trilyon Euro hacme ulaşmaktadır. Ancak bu hacim belli paritelere ve kullanıma göre artış gösterebilmektedir. Euro ve Dolar en yaygın kullanılan para birimi olarak literatürde yer alır. Yapılan son araştırmalara göre kullanım hacmi olarak Dolar ilk sırada iken ikinci sırada Euro para birimi gelmektedir. Euro isim olarak 1995 senesinde ortaya atılmış ve kabul görmüştür. İlk olarak yaklaşık 4 sene sonra 1999 senesinin ilk gününde yani 1 Ocak tarihinde basılmıştır. Genellikle kağıt olan banknot türünde 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 gibi türleri bulunmaktadır. Madeni türlerinde ise cent kavramı olarak karşımıza çıkar. Euro TL ile denk düşünülürse Cent bizdeki kuruşa tekabül edecektir. Madeni para olarak literatürde 0.01, 0.02, 0.05, 0.1, 0.2, 0.5, 1, 2 Euro’ya denk gelen türler bulunur. Ancak kağıt para da bulunan 500 Euro üretim olarak aktifliğini korumaz 2019 yılı ile beraber üretimi yapılmamasına rağmen piyasada bulunan 500 Euro geçerli sayılmaktadır. Sadece yeni ve aktif üretim söz konusu değildir.

Euro kelimesinin nereden geldiği de merak konusudur. Euro kelimesi “Avrupa” anlamında kullanılan Europe yada Europa kelimelerinin kısa hali olarak bulunur. Avrupa Birliği ülkelerinin kullanması nedeniyle bu ismi aldığı savunulmaktadır. Euro basımı ise normal para birimlerine göre daha farklı ilerler. Örnek vermek gerekirse ülkemizde para basımı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından verilen kararla darphanelerde sağlanır. Euro para basımı ise Avrupa Merkez Bankasına göre basılmaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinin Merkez Bankası olarak yer alan merkez Euro ile ilgili her konuda karar mercii olarak bulunur.

Avrupa Merkez Bankası ülkelerin sermaye gücüne, altın rezervlerine ve çeşitli ekonomik dengelere göre Euro dağıtımını sağlar. Örnek vermek gerekirse Avrupa Merkez Bankasında basılan Euro miktarının her ülkeye aynı oranda dağılımı görülmez. Ekonomisi güçlü olan Almanya ile Lüksemburg aynı oranda Euro hacmine sahip olmayacaktır. Belirlenen oranlar sonucunda dağıtım yapılır ve Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerin kendi Merkez Bankalarına gönderim sağlanır. Bu ülkeler ise kendileri ekonomik duruma göre parayı kullanarak ülke içinde dağıtırlar. Ancak AB’ kurallarına göre Avrupa Merkez Bankası belli oranda inisiyatife sahiptir. Avrupa Birliği ülkeleri arasında bu oran yüzde 8 olarak belirlenmiştir. Senyoraj payı olarak literatürde yer alan kavram özetlenecek olursa Avrupa Merkez Bankasının kendi isteğine göre istediği ülkeye gönderim yaptığı orandır. Ekonomik dengelere ve durumlara göre üye ülkelerden bazılarına bu senyoraj oranı kullanılmaktadır. Euro’nun basılmasına karar veren Avrupa Merkez Bankası şuanda Almanya içerisinde yer alır. Paranın basım giderinin değerinden düşülmesi anlamında da kullanılan kavram oldukça önemlidir ve derin kavramlardan biridir. Almanya’nın Frankfurt şehrinde yer alan Merkez AB ülkelerinin tüm ekonomik dengelerini yönetmektedir. Burada basılan paralar güvenli şekilde diğer ülkelere dağıtılır.

Euro Kaç TL

Euro kaç TL sorusu 7’den 70’e herkesin merak ettiği sorulardan biridir. Özellikle ekonomik dalgalanmaların fazla olduğu bu dönemlerde merak edilen temel konulardan biri haline gelmiştir. Ülke ekonomisinde ve döviz para birimlerinde hızlı değişim görülmesi sebebiyle Euro ve TL arasındaki değişkenlik oldukça fazladır. Maalesef Euro’nun bugün 2023 senesinin ilk ayındaki değeri 20 TL civarında yer alır. 1 Türk Lirası 0.05 Euro ederken 1 Euro tahmini 20 TL bandında bulunur. Bu nedenle Türk Lirası kazanan bir bireyin yurtdışı ülkelerinde alışveriş yapması oldukça düşüktür. Alım gücünün ve ekonominin düşmesi nedeniyle aradaki makas her geçen gün artmaktadır.

Euro Kuru

Euro kuru insanlar tarafından sık sık merak edilir. Bu durumun sebebi sadece yatırım amaçlı değildir. Aynı zamanda dış ülkelerden alınan ürünlerin veya satılan ürünlerin giderlerini belirlemek içinde önemlidir. Ülkenin ekonomisini kavramak için oldukça önemli doneler arasında yer alır. Euro kuru ile ilgili en güncel bilgilere platformumuz içerisinde yer alan anlık veriler sayesinde ulaşmanız mümkün olacaktır. Platformumuz içerisinde yer alan bilgiler Merkez Bankası verileri ile paralellik gösterir. Bu nedenle hata payı yok denecek kadar azdır.

Euro Ne Kadar

Euro ne kadar sorusu sürekli değişkenlik gösterir. Döviz kurları anlık değişkenlik göstermesi nedeniyle her gün takip edilmesi gerekmektedir. Genellikle Euro ve Dolar gibi kurların belli süre aynı bantta gittiği görülür. Fakat ekstra bir durum olması halinde bir anda devasa yükselmeler görülür. Ardından yine bir müddet stabil görülse de dönemsel sıçramalara rastlanmaktadır. Euro para birimi bundan yaklaşık 15 – 20 sene önce 1 Euro 1.5 TL olarak karşımıza çıkmaktaydı. Ancak 2010 senesi ile birlikte 2 – 2.5 TL gibi değerlere sıçrama görülmüştür. 2015 ve 2018 seneleri arasında ise yüksek sıçrama yaşayarak 1 Euro 4 TL karşılığını almıştır. 2020 senesinde ise ani sıçrama görülerek 8 – 10 bandına sıçrama yapmıştır. 2021 ve 2023 senelerinde ise bu rakam tam 2 katına çıkarak 20 bandına ulaşmıştır. 2023 senesinin Ocak ayında 1 Euro fiyatı 20 TL bandında bulunmaktadır.