1 ABD Doları =

Türk Lirası

1 USD = TRY

1 TRY = inf USD

2

Dolar fiyatı insanlar tarafından en çok merak edilen konulardan biri haline gelmiştir. Dolar fiyatı birçok faktörden etkilenerek karşımıza çıkar. Enflasyon, vergi, Merkez Bankası tutumu, altın rezervleri, kaoslar, ülke içi siyasi dengeler, doğal afetler, teknoloji, ekonomik manipülasyonlar ve akla gelen her türlü olaydan etkilenir. Bu etkilenmeler sonucunda Dolar kuru üzerinde anlık yükselmeler ve düşüşler yaşanır. Bireyler bu değişimleri takip ederek ekonomi hakkında fikir sahibi olurlar. Ayrıca yatırım yapmış kişilerde anlık fırsatlardan yararlanarak ekonomik hamleler yapabilirler. 1 Dolar fiyatı 2023 senesinin başında 18 ile 19 TL arasında değişkenlik gösterir. Fakat ilerleyen süreçte bundan yaklaşık 4 – 5 sene sonra çok daha yüksek artışlar beklenmektedir.

Dolar

Dolar para birimi birçok insan tarafından Amerikan para birimi olarak bilinmektedir. Bu bilgi doğru olsa da sadece Amerika Devleti içerisinde kullanıldığı yanlış bilgilerden biridir. Dolar para biri resmi olarak dünyanın birçok ülkesinde kullanılmaktadır. Dünya genelinde en fazla kullanılan para birimi, resmi kayıtlara göre Dolar olarak karşımıza çıkar. İkinci sırada ise Avrupa Birliği ülkelerinin kullandığı Euro para birimi gelmektedir. 1792 yılında çıkan bazı yasalar sonucunda kullanıma giren para birimidir. Dünya genelinde ticaret ve çeşitli konularda en yaygın kullanım görülen birimdir. Kullanan ülkelerin bazıları resmi olarak kabul etse de bazı ülkelerde kendi para birimlerinin yanında kullanılmaktadır. Britanya Virjin Adaları, Ekvador, El Salvador, Mikronezya, Panama gibi birçok ülkede kullanılmaktadır. Bazı ülkelerde kendi para birimleri ile entegrasyon da görülür. Örnek vermek gerekirse Avustralya Doları, Amerikan Dolarına göre daha farklı değere sahiptir. Görünümleri baya benzer olsa da değer konusunda oynamalar görülmektedir. Resmi olarak Dolar kullanan ülke sayısı oldukça fazladır. Ancak resmi olmasa da yaygın şekilde kullanan ülke sayısı da 40’a yakındır. Arjantin, Afganistan, Brezilya, Botsvana, Kamboçya, Kenya, Kosta Rika, Lübnan, Maldivler, Peru, Uruguay, Venezuela, Nijerya gibi birçok ülkede resmi olmasa da yüksek Dolar kullanımı söz konusudur.

Dolaşıma ve ülke içinde kullanıma geçen ilk Dolar 1861 senesinde görülmüştür. Bu nedenle Euro birimine göre çok daha eski ve köklü para birimidir. Amerikan Doları, Amerikan Merkez Bankası yani Fed kararları ile basılmaktadır. Dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olan ABD ekonomik açıdan da çok yüksek seviyelerdedir. Dolar üzerinde aynı zamanda Allah’a Güveniyoruz veya Tanrıya Güveniyoruz tabiri de bulunmaktadır. Yeşil renkte olması nedeniyle yerel halk tarafından yeşillik gibi anlamları ve kullanımları da bulunur.

Dolar para birimi madeni ve çeşitli banknot versiyonları ile karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak banknot üzerinde eski liderleri ve devlet başkanlarını görmek mümkündür. Türk lirası üzerinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk vurgusunu Dolar üzerinde kendi liderleri üzerinden görmek mümkün olacaktır. Hatta yerel halk tarafından banknotlar üzerinde bulunan başkana göre de isimlendirilmektedir. Banknot yani kağıt Dolar türleri 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 5000, 10.000, 100.000 olarak bulunmaktadır. Çeşitli rivayetlere göre 1 milyon dolar değerinde banknot olduğu da ileri sürülmektedir. Ancak bu konuda ABD basım yapmadığını beyan etmişlerdir. Fakat piyasa da 1 milyon Dolar değerinde bulunan banknotların olduğu söylentisi sık sık karşımıza çıkar. Amerika Merkezi Bankası yani kısa adıyla Fed bugüne dek hiç bir zaman basılmadığını savunsa da piyasada belli oranda gören insan sayısı mevcuttur. Ancak resmi bilgi olmaması nedeniyle 1 milyon Dolar banknotunun varlığı hakkında kesin konuşmamak mantıklı olacaktır.

Doların madeni cinslerinde ise çok fazla çeşitlilik bulunmaz. 1 Cent, 5 Cent, 10 Cent, 25, 50 ve 100 Cent gibi türler bulunmaktadır. Bilindiği üzere 100 Cent bir Dolar olarak literatürde yer alır. Ancak kağıt banknotlar da Dolar biriminde Euro birimine göre çok daha fazla çeşit görülür. Dolarda 1000, 5000 ve 100 bin gibi banknotlar olması nedeniyle çeşitlilik daha fazladır. Doların üzerinde yer alan liderler ve yerlerde büyük merak konusudur. Piyasa da en yaygın bulunan banknot tabi ki 1 Dolar olarak karşımıza çıkar. Üzerinde Washington ile ilgili detaylar yer alan paradır. 2 Dolar ise 1 Doların aksine çok nadir görülen para türüdür. Üzerinde eski başkanlardan Jefferson’un görseli bulunmaktadır. 1 Dolar heryerde bulunurken 2 Dolar çok nadir görülür. 5 Dolar ise yaygın olarak görülen ve üzerinde eski başkanlardan olan Lincoln’ün görselinin yer aldığı para türüdür. 10 Dolar ise öteki Dolar türlerine göre daha farklı renkte bulunabilir. Üzerinde Hamilton’un görseli bulunan para yaygın şekilde kullanılır. 20 Dolar banknotunda ise Jackson’ın görseli bulunmaktadır. Ayrıca ABD yer alan Beyaz Saray ile ilgili de detaylar yer alır. 50 Dolar olarak bulunan banknot ise ebat olarak en büyük ikinci Dolar türüdür. Üzerinde eski başkanlardan Grant’ın görseli yer almaktadır. 100 Dolar ise boyut olarak en büyük Dolar banknotu olarak karşımıza çıkar. Üzerinde ünlü başkan Benjamin Franklin yer almaktadır.

Dolar Kaç TL

Dolar kaç TL soru insanlar tarafından sık sık merak edilir. Dolar şuan 2023 senesinin ilk ay verilerine göre 18 – 19 TL aralığında değişmektedir. Doların Türk Lirasına oranla çok daha değerli ve güçlü olduğu görülmektedir. Dolar alım gücü olarak maalesef TL üzerinde baskın ve etkin rol oynar. Bu nedenle TL kazanıp Dolar harcayan bireyler için sıkıntılı durumlar görülecektir. Dolar kaç TL sorusuna yanıt için anlık Dolar kuru fiyatlarımız sayesinde fikir alabilirsiniz. Sitemizde yer alan bilgiler Merkez Bankası verileri ile denk şekilde sizlere sunulur. Bu nedenle sapma ve yanılma payı minimum seviyededir.

Dolar Kuru

Dolar kuru ve kurlardaki değişim rutin olarak merak edilir. Bu durumun sebebi sadece Dolar sahibi olan kişilerden kaynaklı değildir. Aynı zamanda ülke ekonomisi içinde oldukça önemlidir. Çünkü dünya genelinde en fazla kullanılan para birimi Dolar olarak yer alır. İkinci sırada ise bilinen döviz olan Euro gelir. Doların bu denli önemli olması nedeniyle ekonomik açıdan da büyük önem taşır. Örnek vermek gerekirse Amerika Birleşik Devletleri üretimi olan “Coca Cola” markasını ele alalım. Dolar ile TL arasında fark oluşması halinde burada bulunan “Coca Cola” fiyatı artışa geçer. Çünkü TL değer kaybettiği için Amerika Devleti üzerinden kola temini sırasında daha fazla maliyetler ortaya çıkacaktır. Bu maliyetlerin sonucunda satış fiyatları da yükselir. Bu nedenle Dolar fiyatı sadece yatırımcıları değil, yerel halkı da ilgilendirir. Günümüzde Dolar kuru 18 ile 19 bandında değişkenlik gösterir. Güncel ve anlık verilere sitemizdeki içeriklerden ulaşabilirsiniz.

Dolar Ne Kadar

Dolar ne kadar sorusuna yanıt olarak 2023 senesinin Ocak ayındaki veriler ele alınarak 18 – 19 TL yanıtını vermek mantıklı olacaktır. Dolar bundan yaklaşık 20 sene önce 1.2 TL iken günümüzde neredeyse 20 TL’ye dayanmıştır. Genellikle Euro ile arasında az bir fark bulunan doların bir dönem kısa süre olsa da Euro’nun önüne geçtiği görülmüştür. Fakat şuan anlık verilere göre Euro hala önde görülmektedir.